Κατά τη σχολική χρονιά 2022-2023 πραγματοποιήθηκαν από την Υπεύθυνη του Τμήματος Σχολικών Δραστηριοτήτων και συνεργάτιδα του Πανελληνίου Δικτύου για το Θέατρο στην Εκπαίδευση στη Φωκίδα μια σειρά από διαδικτυακές συναντήσεις με θέμα τα ανθρώπινα δικαιώματα. Στα εργαστήρια αυτά εκπαιδευτικοί από τη Φωκίδα, τη Φθιώτιδα, τη Βοιωτία και την Εύβοια μοιράστηκαν εμπειρίες και υλικό από εργαστήρια και δράσεις που υλοποιούν με τους μαθητές/τριές τους με θέμα τα ανθρώπινα δικαιώματα στο πλαίσιο του προγράμματος ΚΙ ΑΝ ΗΣΟΥΝ ΕΣΥ του Πανελλήνιου Δικτύου για το Θέατρο στην Εκπαίδευση και της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ στην Ελλάδα.

Το πρόγραμμα θα συνεχιστεί και την επόμενη σχολική χρονιά και προσκαλούμε όλους τους εκπαιδευτικούς να συμμετέχουν!

Συνημμένα μπορείτε να δείτε την παρουσίαση του προγράμματος και μέρος του υλικού που παρήχθηκε και μοιράστηκε στο πλαίσιο των συναντήσεων!

Ugur Galenkuş. visual artist